Кога да предизвикваме статуквото
Уроците, които научихме (Нелинейно филмово училище #5)
Здравейте, приятели!
Върнах се в Сиатъл с много за размисъл след усилената и активна ПР кампания за „Кавал парк“ в България. Ще ви представя обобщение на уроците от пускането на филма по кината.
ВАКЛУШ на турне в САЩ и Канада
На първо място ви каня да станете част от друг вълнуващ филм и да се запознаете с мой колега, който в момента е на турне в САЩ и Канада с документалния разказ „Ваклуш“. Ще можете да си поговорите с него на живо след филма.
Когато за първи път видях Ваклуш Толев, бях почти дете, на 21 години. Тогава изживявах периода, през който всеки млад човек търси отговори за смисъла на живота. Именно този импулс ме заведе при него.
Николай Василев разказва за срещата си с Ваклуш. Той снима филма цели 20 години.
Има изключителна нужда от образци и вдъхновители. Затова се опитвам самият аз да ги търся в своето творчество и да разказвам за тях и техните дела и идеи.
Накрая описваме всички места, където ще има прожекции на „Ваклуш“. Научете повече за Николай Василев и пътя с филма му тук.
Сгрешихме ли да пуснем „Кавал парк“ по кината?
Пускането на „Кавал парк“ по киносалоните в България беше огромна стъпка в кариерата ми. Описах подробно част от вълнението тук.
Но какво постигнахме след всички положени усилия, и не малка сума пари, вложени в реклама?
Разположихме билбордове из големите градове, пуснахме радиореклами, разлепихме афиши в метрото, както и по автобусните спирки. Шофьори на таксита, приятели на приятели, както и случайни хора от улицата знаеха за филма. Защо не дойдоха да го гледат? Посещаемостта на филма за всички прожекции беше около 500 човека. Публиката, която дойде да го гледа, се влюби в него и и неговия герой Александър Еплер, но точно в това се състои и първият урок. Като превъртам лентата назад, изглежда толкова, толкова ясно:
Това, че хората харесват филма ти, не означава, че множеството ще дойде да го гледа. Подхождай към филма и рекламата му като към две различни събития. Едното няма нищо общо с другото.
Това заключение може да изглежда крайно, но вярвам, че този трезв, проницателен и студен подход е най-добре приложим. Моята близост до филма, не ми помогна да намеря тази така необходима гледна точка.
Завръщане към основите
Изграждаме из основи Маркетинг екип. Ръководен от Габриела, екипът ни има трудната задача да приложи научените уроци при излъчването на „Кавал парк“ в платформите Amazon Prime Video и българската стриминг услуга Neterra.TV, където вече може да гледате филма (тази седмица ще добавим английски субтитри в Neterra.TV за тези от вас в чужбина със смесени бракове и американци за съседи.)
От самото начало със съдружника ми решихме да инвестираме в потенциала на хората. Искахме да са с нас от самото начало, за да им дадем способите и свободата да правят грешки и да блестят на воля. Екипът ни в момента се грижи за присъствието ни в социалните мрежи, което ми позволява да се съсредоточа върху новия ми документален филм „Спица“.
Съответствия
„Кавал парк“ бе прожектиран в 19 киносалона в 16 града в България. С изключение само на два града, публиката имаше възможността да го гледа един или два пъти седмично. Във всички случаи, зрителите имаха само един времеви отрязък от деня, който да изберат. Обичайно те биха могли да избират между четири или пет прожекции на ден от седем дни в седмицата.
Защо бих нарушил графика си, за да гледам документален филм в девет вечерта в понеделник, когато мога да гледам филм по всяко време вкъщи?
Добър въпрос. Въпрос, който трябваше да си зададем още в началото. Инвестицията, която вложихме в реклама на филма, не беше оправдана от броя на прожекциите му. С други думи, аз, средностатистическият зрител, виждам реклами из цяла България и очаквам обхватът на тези реклами да бъде пропорционален на броя прожекции в кината. Но когато филмът е пуснат, аз оставам почти без никакъв избор.
Освен ако Робърт Де Ниро не участва в „Кавал парк“, защо бих нарушил спокойствието си да търся детегледачка за понеделник вечер?
Наясно съм, че фолклорното ми наследство е специално
Маркетинговата ни стратегия бе обусловена от любовта към фолклора във филма и целеше да достигне българи, които споделят тази любов. Това беше грешен подход. Имаше прецедент, който аз не успях да разпозная.
Когато обиколихме САЩ с филма, повечето от американската ни публика изрази желание да си закупи тениски с надпис „Kaval Park”, но изписан на кирилица - „Кавал парк”. Все още разполагаме с огромен запас от тениски с надписи на английски език. Много от зрителите ни в САЩ се влюбват в балканската култура, България и българските народни песни през 60-те и 70-те. Те искаха тениската да отразява тяхната вечна романтична любов към нашата култура и музика.
Защо един българин, който живее в България и който обича и тачи нашия фолклор, би отишъл да гледа филм, който засяга българския фолклор?
Не би го направил. Тези българи не изпитват необходимост от това да бъдат уверявани отново и отново за богатството, което имат. Танцуват няколко пъти седмично. Слушат народна музика по радиото. Нямат нужда от чужденец, който да им каже колко специален е нашият фолклор. Това не означава, че филмът не би им харесал. „Кавал парк” е много повече от филм за фолклора ни. Подходът ни, който целеше да ги доведе в киносалона, не бе подходящ.
Най-популярният ни трейлър на филма в българските социални мрежи се оказа този, който започва със следните думи на Александър Еплер,
"Наричали са ме фашист, комунист, консерватор, либерал...."
По-нататък се вижда как прави палачинки и говори да се молим за нашите врагове...
Кога да предизвикваме статуквото
Хора от бранша ми казаха, че от пускането на документален филм на големия екран се печелят малко пари. Аз им се противопоставих. Не за да направим пари, а с искреното желание историята на Александър Еплер да достигне до повече от нас. Не успяхме. Но от друга страна, такава е моята същност - да предизвиквам статуквото. Нямаше да заснема този филм, ако се бях вслушал в голяма част от това, което ми казваха хората. Но заслепен, от моралната стойност на „Кавал парк“, аз пренебрегнах предупредителните знаци, които изискваха да се вгледам по-дълбоко във народопсихологията в България.
Дали всичко това ме тревожеше? Случваше се, но като цяло бях спокоен. Забавлявах се докато промотирахме филма с моя приятел Васко Денев, който даде идеята за филма. Вярвам, че „Кавал парк“ ще продължи да бъде актуален в годините. Вече може да го гледате в Neterra.TV.
ВАКЛУШ прожекции
📌 🇺🇸 ВАШИНГТОН ДС, 28 април, 17:00
The Bulgarian school in Washington, DC
8120 Carroll Ave, Takoma Park, MD, Maryland
📌 🇺🇸 АТЛАНТА, 30 април, вторник, 19:30
2030 Powers Ferry Road SE, Suite 340, Atlanta, GA 30339
📌 🇺🇸 ЛАС ВЕГАС, 08 май, сряда, 19:30
Las Vegas, NV 89104, Balkan Bar and Grill 953 E Sahara Ave Suite B26
📌 🇨🇦 ТОРОНТО, 10 май, петък, 19:00
Зала "Отражение"
17 Regent St, Toronto, ON M5A 3N4
📌 🇺🇸 ЛОС АНДЖЕЛИС/ОРИНДЖ КАУНТИ, 12 май, неделя, 18:00
Bulgarian Society PCHELA
LYCEUM Village 14281 Chambers Rd. Tustin, CA 92780
📌 🇺🇸 САН ФРАНЦИСКО, 18 май, събота, 19:00
Delancey Street Screening Room
600 Embarcadero San Francisco CA 94107
📌 🇨🇦 ВАНКУВЪР, 24 май, петък, 19:00
Douglass College, New Westminster, 1st floor
📌 🇺🇸 СИАТЪЛ, 26 май, неделя, 15:00
Solo Bar 200 Roy St Seattle, WA
📌 🇺🇸 ГЕЙНСВИЛ, 01 юни, събота, 18:30
Black C Art Gallery
201 SE 2nd Pl, Gainesville, FL 32601
До нови срещи!
Богдан
(Превод от текста на английски Николета Хаджикосева.)
Здравей Богдан, според мен филма е прекрасен и както ти сам каза урок по родолюбие, може би времето и навика всичко да ни е на един клик разстояние, мързи ги да направят усилие, дори и да е за нещо, което може да промени целия им мироглед, а може би не искат да бъдат учени, те всичко си знаят, но знай че хората, които го гледаха са силно впечатлени и 500 човека са добро начало за нещо хубаво. Бъди здрав и до скоро :)