Искам, не искам, ставам част от Новото Тук, човек съм на кръстопът… Бих искал да насоча вниманието ви към няколко видео-клипа и една статия, но първо имам въпрос към вас и ще се радвам на бърз отговор или коментар.
Планувам тема върху която да се съсредоточа да пиша задълбочено тук тази есен, зима и пролет на 2024 г.
Какво бихте искали да прочетете в бюлетина?
С Миха, румънка, която публикува в Substack, имаме идея за съвместни статии за родителство. Аз ще пиша за това какво е да си доведен баща. Поредицата ще започне в далечната 2010 година, когато доведената ми дъщеря започна да живее с мен 90% от времето. Ще проследя ежедневието ни през годините (сега тя е на 16). Разказите ще изследват аха мигове в нашата връзка; грешките, които съм правил; споделени моменти на радост и трудности; и каквото друго ми дойде на ум и на сърце. Мисля да нарека поредицата: „Да си №2“ - дълги години бях татко № 2, сега съм просто - Богдан.
„Удовлетворение“ е друга идея, която имам. Искам да пиша задълбочено за риска, които човек поема, когaто прави това което обича, за удовлетворението и света, който децата ни ще наследят, ако повече от нас правят това което обичаме. Ще започна с идването ми в Америка през 1995 г. и ще изследвам живота ми за всяка година след това, изборите, които съм взимал и как те са ме довели до тук - да снимам и пиша.
Третата идея, е поредица с името „След 30 години“, в която ще пиша защо, след 30 години в САЩ, съм решил да се завръщам в България.
Какво мислите? Коя рубрика бихте искали да прочетете? (Отговорете на имейла или оставете коментар.)
КУКЕРИ
Кукери е традиционен български обичай, стар колкото нашата земя. Моят приятел Дейвид, американец, който се влюбва в българската музика през 70-те и свири на кавал, изпрати видео, което споделям тук. Свързах се с визуалния израз и начина по който историята беше разказана. Преди да го гледате, имайте предвид, че традиционно в ритуала участват само мъже. Не знам защо жена е включена в репортажа. Може би да се избегне несъгласуване с времената в който живеем. Аз съм за равенството - имаме ритуали в България, който са само за жени. Да включим мъж в тях би било немислимо.
Не съм експерт, но когато се опитам да вникна в тези “посвещения” (повечето от тях са точно такива), човек осъзнава, че мъжът и жената са естествено балансирани и тази хармония се отразява или по-скоро се изследва и събужда в ритуалите ни.
И НАГРАДАТА БУКЪР СЕ ДАВА НА...
За първи път една от най-престижните литературни награди е дадена на български автор и неговия преводач. Плаках два пъти, гледайки това видео. Веднъж за литературата, веднъж за българина, Георги Господинов и неговата преводачка Анжела Родел!
Ако нямате възможност да гледате цялото видео, отидете на минута 14 за награждаването.
ТОВА ВИДЕО МИ ВЗЕ ЪКЪЛА, още си го търся…
Искам, не искам, ставам част от Новото Тук, човек съм на кръстопът... Гледахте ли филма “Социалната дилема?” Създателите му сега съветват правителства и корпорации относно Изкуствения Интелект (AI). Един от тях използва ИИ за комуникация с делфини и животни.
Умишлено избягвах цялата драма около ИИ. Толкова съм щастлив, че първото изчерпателно видео по въпроса, което гледах, беше точно тяхното. Препоръчвам да го гледате с цялото ви семейство. Видеото (за сега е само на английски) е много добре направено и едно голямо ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!
След като гледах видеото, казах на жена ми:
Това променя всичко и нищо.
Какво мислите?
КАК СЕ ПИШЕ?
В Дигитални Истории на Георги Караманев прочетох чудесна статия за езика ни и буквите. В нея Георги интервюира Павлина Върбанова, създател на сайта КАК СЕ ПИШЕ. Това е едно прекрасно помагало за нас българите в чужбина!
“Ако ви затрудняват правописът, пунктуацията или граматичните правила в българския език или просто се колебаете как се пише дадена дума, този сайт ще ви помогне с надеждната си информация.
Замислен е като онлайн справочник, а повечето от публикациите са под формата на кратки въпроси и отговори, придружени от примери.”
Както винаги, благодаря ви, че отделихте време да прочетете този имейл. Моля, драснете един бърз отговор, за коя тема да пиша наесен:
„Да си № 2“
„Удовлетворение“
„След 30 години“
След 30 години
След 30 години, моля. Благодаря!