ЗАВРЪЩАНЕ с Богдан Дарев

Share this post

Гробницата на Хонорий

www.zavrashtane.com
Творец

Гробницата на Хонорий

Кой е бил Хонорий и кога е живял? Разследване.

Petar Petrov
and
Богдан Дарев
Apr 30, 2023
5
Share
Share this post

Гробницата на Хонорий

www.zavrashtane.com

Здравейте и добре дошли на новите абонати от Чикаго!

Втората прожекция в Чикаго мина чудесно и вълнуващо. Есента имаме покана за трета прожекция на „Кавал парк“ в града с най-многото българи в САЩ, нищо чудно и извън България.

Подготвям пътепис от посещението ми за публикация другата седмица. Преди да дадем думата на гост-автор и наш приятел, Петър Петров, ви каним на кино през май във Virgnia Beach, столицата Вашингтон, Ню Йорк (SOLD OUT) и Сиатъл. Повече информация има в сайта www.kavalpark.com.

Във вторник, преди да тръгна за Чикаго, посетих полуостров на близо до Сиатъл. До там се стига с ферибот и отнема близо два часа. Знаех за подкаста на Петър Петров, но нямам навика да слушам подкасти. Най-накрая, докато карах през полета, ливади, прекосявах мостове и гори, си пуснах да слушам един епизод. Останах с голям възторг от епизода, който слушах „Пътувания до тайни дестинации“. Въпросите и коментарите на Петър бяха изключително добре формирани, без претенции, безкомпромисно искрени и на място. На глас в колата възклицавах - Браво, Петре! Браво, че има хора като теб в България. Браво и поклон пред твоята събеседничка Габриела Терзиева.

Мили читатели, горещо ви препоръчвам да слушате „Пътувания до тайни дестинации“. Доверете ми се, че ще останете свръх вдъхновени!

Невидима Крепост
06. Пътувания до тайни дестинации
Listen now (34 min) | Петък привечер. Багажът е събран, колата бръмчи, слънцето се спуска на запад. Предстои Ви да отпътувате на приключенски уикенд, в който ще опознаете Родината, но ако някой Ви попита къде отивате, Вие ще свиете рамене, защото Вашата дестинация е тайна! Тя се пази в запечатан плик, чак до последния момент, в който ще пристигнете до местоназначението си…
Listen now
3 months ago · 3 likes · 1 comment · Petar Petrov

А сега ви оставям с разказа на Петър за Хонорий.

По-здрави от слънчев Сиатъл!

Богдан

Благодарим, че сте част от ЗАВРЪЩАНЕ с Богдан Дарев. Ако ви докосва съдържанието тук, препратете този имейл. Статията е обществена и свободна да бъде споделена.

ДРЕВНИТЕ ЖИТЕЛИ НА СЕРДИКА едва ли са предполагали, запечатвайки гробницата на Хонорий, че след повече от 15 века тя ще бъде отново отворена и стотици посетители от цял свят ще се спускат по вита стълба, за да надничат вътре.

Действително, стотици посетители всяка години разглеждат гроб № 2 от археологическото ниво на базиликата Света София, известен още като „Гробницата на Хонорий“. И има причина за това. Гробницата е голяма, добре запазена, и е една от малкото, които са изписани отвътре. Известни са едва още четири подобни гробници. На всички стени са нарисувани високи и стройни латински кръстове в пурпурно червено, които са декорирани по краищата с едри перли. Около тях се вият зелени бръшляни, палми и диви лози. Украсата е доста семпла, пестелива, но по недвусмислен начин представя райските градини.

Има нещо, което обаче отличава гробницата на Хонорий от останалите изписани гробници. Всички те са анонимни, а тя е надписана. Знаем името на нейният обитател: Хонорий.

Последователно на три от стените четем: “DEUS”, “DOMINUS”, и “SPIRITUS SANCTUS”, а на четвъртата стена (тази с входа): “HONORIUS SERVUS ΧΡΙΣΤΙ”. Смисълът на текста е: “Хонорий, раб Божий в името на Отца и Син и Светия Дух”.

Кой е бил този Хонорий?

Освен неговото име, нищо повече не се знае със сигурност. Въпреки това, бихме могли да направим няколко обосновани спекулации за положението му в античното обществото на Сердика. Нека да предприемем детективско разследване! Ще разгледаме четири улики, които може би ще хвърлят повече светлина върху личността на Хонорий.

Улика А | Бронзова монета

Започвам детективското разследване с най-категоричната улика, няма да я пазя за накрая. В гробницата е намерена бронзова монета с лика на император Юстин І, за когото е известно, че започва своето управление в 527г. сл. Хр. При това положение е правилно да предположим, че Хонорий трябва да е положен в гробницата след тази дата. Което ще рече, че е живял в края на V и началото на VІ век. Тогава Сердика е бил бурно развиващ се град, укрепен, разположен по средата на път между Рим и Константинопол. (По тази причина по-късно българите ще го нарекат Средец).

Улика Б | Дизайнът на гробницата

Гробницата на Хонорий е от най-скъпите! Тя е сравнително голяма с размери 2.00 x 2.50 x 1.70 метра. Зидана е от квадратни тухли, които оформят полуцилиндричен свод. Разполагала се е на нивото на терена, като отвън е била гладко измазана с бял хоросан, а отвътре — декорирана с бои. За сравнение, по-обикновените гробници са се правели от готови, преизползвани каменни елементи, които са отмъкнати от някъде другаде.

Освен скъпата изработка, трябва да се отбележи и мястото, където е поставена. Сердикийският некропол се е простирал на голяма площ, но най-ценното място е било около базиликата Света София. То е било най-гъсто “застроено” с гробници. И ето, че гробницата на Хонорий се оказва точно пред входа на базиликата. Нещо повече, пред нея е оформено и неголямо свободно пространство. Нещо като “площад”, където е лесно да си представим как в древността са се събирали хора и са почитали паметта на Хонорий, според обичая.

Улика В | Двата езика

Да се върнем на надписа. Една част от него (Deus, Dominus, Spiritus Sanctus; Honorius servus) е изписана на латински език, но името на Христос (ΧΡΙΣΤΙ) е изписана на гръцки. Употребата на двата официални езика в Римската империя за онова време, придава особена космополитна осанка на този Хонорий. Представям си го като полиглот, харизматична личност, при когото мнозина са търсили съвещание.

Улика Г | Гръцки кръст

Ще забележим, че пред името на Хонорий е изписан малък гръцки кръст (има равни рамене, прилича на знака +). Това навежда на мисълта, че Хонорий е бил не просто част от местната християнска община, щедър дарител например, но може да е принадлежал и към църковния клир. Може да е бил епископ. Подобна хипотеза се подържа и от факта, че неговата гробница е индивидуална, а не семейна, за разлика от повечето подобни съоръжения в некропола.

Вътрешността на гробницата. Снимката е предоставена от The Byzantine Legacy.

Праотецът

Съществува популярна легенда (която се преписва от сайт в сайт, без да се мисли), че Хонорий е участвал в прочутия Сердикийски Събор от 342г. Действително, в списъците на събора се спомена името “Хонорий”, но дали тава е нашият Хонорий? Все пак неговото име не е уникално, а и съборът се провежда 200 години преди изсичането на бронзовата монета от улика А.

Във всички случаи, образът на загадъчния Хонорий вече е неделима част от разказа за антична Сердика. Откакто е проучена неговата гробница (2012г.) столичани го заобичаха като праотец от едно много далечно минало. ■

Ако темата за културно-историческото наследство Ви е интересна, запишете се за подкаста на

Petar Petrov
Невидима Крепост

Невидима Крепост

Подкаст за паметници на културата, забележителни места и тяхното опазване.
By Petar Petrov

БИЛЕТИ ЗА „КАВАЛ ПАРК“

Май

13.05 - Virginia Beach

16.05 - Вашингтон, посолството на Р. България, RSVP за билет тук, само 50 билета.

18.05 - Ню Йорк - SOLD OUT. Седмицата преди това ще пишем тук, ако пуснем още билети.

18.05 - София - Дом на киното. Закупете билети тук.

21.05 - Сиатъл, последна прожекция - само 15 билета. Закупете билети тук.

Share

5
Share
Share this post

Гробницата на Хонорий

www.zavrashtane.com
Previous
Comments
Top
New
Community

No posts

Ready for more?

© 2023 Богдан Дарев
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing