1903 година (източник Уикипедия)
Осветена е църквата „Свети Седмочисленици“ в София.
Филип Кутев, български фолклорист, е роден.
Избухва Илинденско-Преображенското въстание.
Джордж Оруел, британски писател, е роден. (На скоро слушах 1984 - велико произведение, филмовата адаптация е чудесна също.)
Братя Райт извършват първия успешен полет със самолет.
Джон Атанасов, американски физик, математик и електроинженер от български произход, е роден.
Първият американски посланик в България, Джон Б. Джаксън, връчва акредитивните си писма на княз Фердинанд. Поставено е началото на българо-американските дипломатически отношения.
Много от вас, а най-наскоро в Чикаго, ни питаха как може „Кавал парк“ да се види от повече български политици. Аз се пошегувах, че искам да напълня кино зала (някъде на Марс), да им пуснем филма и бай Сашо да си поговори с тях. С Юлия Ненова, дясната ми ръка в България, се свързахме с Иванка Славчева, главен експерт в Агенцията за българите в чужбина и референт за българските общности в САЩ и Канада. Г-жа Славчева гледа филма и се нае да ни помогне да го разпространим и покажем на колкото може повече хора по света!
Какво общо има 1903 година с нашия малък-голям филм?
Изпълнителната агенция за българите в чужбина към Министъра на външните работи на Република България, Българско Общество ПЧЕЛА и Филмаби Ви канят на прожекция на документалния филм „Кавал парк“ на режисьора Богдан Дарев, в качеството на първо събитие от цикъла “България – Америка: минало, настояще, бъдеще”, посветен на 120 – годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Америка.
Това е изявлението на Агенцията за българите в чужбина, която организира прожекция на филма на 4-ти април, два дни след изборите. Прожекцията е само с покани за високопоставени лица от държавата. Вицепрезидента на България, г-жа Йотова, е потвърдила присъствието си. Очакваме други видни гости. Баща ми започна да ме подготвя за вечерта с всякакви съвети относно политиците в България, какво да казвам, кога и как. Аз мога да съм доста спонтанен затова ще видим... Най-вече смятам да оставя филма да си каже каквото има да каже сам по себе си. Имаме една цел, която е филмът да се пусне по кината, в моловете, на всякъде. Няма практика документален филм да се пуска по всички кина в България, но сме длъжни да пробваме „Кавал парк“ да е първия такъв!
Прожекциите на „Кавал парк“ продължават с пълна пара. Добавили сме Дом на киното в София на 18-ти май! Без всички вас и нашата публика нямаше да стигнем до тук за което съм ви изключително благодарен! Политиката на страна, за човек като мен, който живее в САЩ 28 години, е голяма чест „Кавал парк“ да открие празнуването на 120 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Америка. Сигурен съм, че бай Сашо също щеше да се зарадва. Аз продължавам да си нося тениската с лика му навсякъде…
Имах огромното желание на 8-ми март да започна да публикувам кратките си истории, но реших да намеря илюстратор, което ще забави процеса. На 6-ти март, бай Сашо имаше рожден ден!
С част от вас ще се видим в България скоро. Не съм бил там на пролет от 30 години. Приключението продължава! За тези от вас, които четат английски, публикувах няколко препоръки за филми.
Винаги може да ми пишете тук. Чета всички имейли и коментари.
Бъдете с вдъхновение!
Богдан
БИЛЕТИ ЗА „КАВАЛ ПАРК“
Април
27.04 - Чикаго, втора прожекция
Май
13.05 - Virginia Beach, очаквайте информация скоро
18.05 - Ню Йорк - Прожекцията е в консулството на Р. България без билети, но с RSVP тук.
18.05 - София - Прожекцията, която не се състоя в Дом на киното поради аварията декември месец. Отбележете календарите си! Очакваме ви!
21.05 - Сиатъл, последна прожекция - само 30 билета са останали.